Slovenia in the World

Since 1 May 2004 Slovenia is a member of the EU. Photo: BOBO

Slovenia strives for the preservation of its national identity and a simultaneous openness to the world. In international relations it advocates peaceful conflict resolution, stronger co-operation and trust and respect for human rights.  

Slovenia lies at the heart of one of Europe's ethnic crossroads. From the time of their earliest settlement here in the 6th century, the Slovenes have had to struggle for living space and to safeguard their cultural, political and economic existence with more populous Germanic, Latin, Magyar and Slavic peoples. In this struggle the Slovenes lost nearly two-thirds of the territory they originally settled. 

Ministry of Foreign Affairs - Mladika. Photo: Luka Fabčič

On 25 June 1991  Slovenia became a state in its own right. Soon Slovenia gained international recognition and established itself as a player on the world stage.

After the independence the Government recognised EU membership as one of the country's priorities. Slovenia joined the European Union on 1st May 2004 . Slovenia has one Commissioner in the European Commission, and eight Slovenian parliamentarians. (Last election to the European parliament in 2009).

Slovenia was the first new Member State to hold the Presidency of the Council of the European Union  during the first half of 2008 (Slovenian EU Presidency 2008).

On 1 January 2007 Slovenia became the 13th member of the Eurozone  (the first in the 2004 enlargement wave). On 21 December 2007 Slovenia entered the Shengen area of free circulation – its border with Croatia thus becoming the external EU border.

Since 29 March 2004 Slovenia has also been a NATO member .

Slovenia became a member of the United Nations on 22 May 1992. In October 1997 it became a non-permanent member of the Security Council for a period of two years. During this time it also twice presided over the Security Council. On 17 May 2007 the Republic of Slovenia was elected to the UN Human Rights Council for the period between June 2007 and June 2010.

Slovenia became a full member of the Council of Europe on 14 May 1993. Slovenia held the Council of Europe presidency   from 1 May to 18 November 2009.

21 July 2010 Slovenia formally became the 32th member of the Organisation for Economic Cooperation and Development .

Slovenia pays special attention to the position of the Hungarian and Italian minorities in Slovenia as well as to the Slovenian minorities living in the neighbouring countries. The Slovenian Constitution guarantees special rights to members of the Italian and Hungarian minorities living in Slovenia.

Slovenia co-operates with its neighbours within the framework of quadrilateral links; it also works alongside other Central European states within the Central European Initiative (CEI) and Regional Partnership and contributes to stabilisation of South Eastern Europe within the Stability Pact. 

For more information about Slovenia’s membership of international organisations and political cooperation between Slovenia and other countries please check the website of the Ministry of Foreign Affairs .